Skocz do zawartości

Safe is calm - czyli bezpieczeństwo w sieci


Artystek

Rekomendowane odpowiedzi

AejGmw0.png

Witajcie!

W tym temacie pragnę przedstawić Wam podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci oraz sposoby na zabezpieczenie swoich kont. Na naszym serwerze bezpieczeństwo graczy oraz ich danych jest jednym z najważniejszych tematów podczas podejmowania jakichkolwiek decyzji. 

zpADM1Z.png

W tym akapicie przedstawię zasady, które będą dotyczyć młodszych jak i starszych użytkowników. Zależy nam na bezpieczeństwie Was wszystkich!

 1. Zachowanie szczególnej ostrożności wchodząc w linki - znajomy wysyła Ci link do jakiejś strony, zazwyczaj zaciekawiony wchodzisz, prawa? Jest to jeden z błędów, które mogą spowodować wiele szkód dla Ciebie. Przed wejściem w link należy zweryfikować adres strony, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka widać, że jest to adres znanego Ci serwisu, może tak nie być. Wystarczy chociażby jedna zamieniona litera np. www.facebook.com -> www.faceobok.com - podobne, prawda? UWAGA: szczególnie na skrócone linki!
 2. Bezpieczny protokół HTTPS - zalecane jest, aby wchodzić jedynie na strony, które są odpowiednio zabezpieczone przed atakami z zewnątrz. Są to strony, przed których adresem możesz zobaczyć protokół HTTPS, jest to ważne szczególnie, gdy na danej stronie chcesz podać swoje dane.
 3. Tryb incognito - korzystanie z tego trybu nie oznacza, że jesteś bezpieczny, wpływa on jedynie na brak zapisu historii przeglądarki i nie pokazuje lokalizacji.
 4. Wylogowywanie się, korzystanie z zapamiętania hasła - podczas gdy z twojego komputera korzystają również inne osoby należy pamiętać o wylogowaniu się po zakończeniu korzystania z danej witryny. Nie jest zalecane w takiej sytuacji również zapamiętywanie hasła. Na naszym serwerze może to Was uchronić przed koniecznością tłumaczenia się za winy swojego kota lub brata.
 5. Podawanie prywatnych danych - tutaj krótko, nie rób tego publicznie, ani nie podawaj danych niezaufanym osobom, najlepiej żadnym osobom, których nie znasz. Nie rób tego, po prostu nie rób.
 6. Pobieranie plików - unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł np. pliki typu torrent itp.
 7. Włącz myślenie - czytaj ze zrozumieniem wszelkie pytania/zgody/oświadczenia, które serwują Ci autorzy serwisów zanim klikniesz "Potwierdzam" lub "Akceptuję".
 8. Geolokalizacja - nie należy na portalach społecznościowych korzystać z funkcji, która umożliwia sprawdzanie, gdzie aktualnie się znajdujesz, może być to niebezpieczne!

2BKSN8b.png

W drugim akapicie przedstawię Wam sposoby na zabezpieczenie swoich kont w internecie, koniecznie należy z nich korzystać, jeżeli jest to tylko możliwe... W sumie jeżeli nie jest to możliwe to również należy to robić!

 1. Hasła - powinny być silne, zawierać litery duże jak i małe, cyfry oraz znaki specjalne, najlepiej niech nie będzie to słowo ze słownika. Hasło może być łatwe do zapamiętania, lecz trudne do odgadnięcia.
 2. Używanie tego samego hasła - jeżeli to możliwe, nie rób tego, jeżeli nie jest to możliwe to również tego nie rób. Istnieje wiele serwisów, gdzie twoje hasła narażone są na kradzież lub wyciek.
 3. Dwuetapowa weryfikacja - zabezpieczenie dzięki, któremu będziesz musiał zaakceptować logowanie do serwisu poprzez np. przepisanie kodu z aplikacji lub wiadomości SMS.
 4. Podpowiedzi - niektóre serwisy pozwalają na resetowanie hasła poprzez odpowiedź na pytanie podane podczas rejestracji, nie należy podawać odpowiedzi na swoje pytania, a najlepiej wyłączyć tą opcję o ile to tylko możliwe, są lepsze sposoby na weryfikację podczas resetowania hasła np. wiadomość email.
 5. Podawanie haseł - nigdy, ale to nigdy nie należy podawać swoich haseł osobom trzecim, niezależnie czy chcesz, aby ciotka zrobiła przelew do dziadka z twojego konta, czy aby kolega zdał licencję L1 na Calm Story.
 6. Zapamiętywanie haseł - jeżeli dzielisz z kimś komputer, jest to ryzykowna opcja, przecież nie wiesz co twój kot lub brat robią na serwerze pod twoją nieobecność, prawda?

Jeżeli dotarłeś do końca to gratuluję, pierwszy etap czyli znajomość tych zasad został osiągnięty! Teraz wystarczy tylko się do tego stosować, powodzenia!

 

 • Lubię to! 36
 • Super! 5
 • wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Artystek poleca ten temat
 • 1 miesiąc później...

Drodzy gracze!
Otrzymaliśmy informację, że baza danych jednego z większych serwerów została wystawiona na sprzedaż. Prosimy o zmianę haseł na serwerze jeżeli na innych serwerach posiadacie to samo hasło. 

Prosimy stosować się do zaleceń powyżej, aby chronić swoje konta!

 • Lubię to! 9
 • wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 9 miesięcy później...

Drodzy Gracze!

W związku, iż otrzymujemy informacje na temat powstających w ostatnim czasie niepewnych projektów oraz wycieku ich baz danych uprzejmie prosimy o zmianę haseł na naszym serwerze. Zalecamy również użycie weryfikacji dwuetapowej. 

 • Lubię to! 8
 • Super! 1
 • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 tygodnie później...

Otrzymaliśmy informację o wycieku bazy danych z jednego z większych serwerów (kilka tygodni temu), odkryliśmy dużą ilość podejrzanych logowań na wasze konta, szczegółowe informacje zostaną podane wkrótce. Prosimy o zmianę haseł oraz zabezpieczenie kont dwuetapową weryfikacją.

 • Lubię to! 4
 • wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 miesiąc później...
 • Administrator RCON

Otrzymaliśmy informacje o wycieku bazy danych jednego z większych serwerów poprzez włamanie, dosłownie w okolicach tygodnia temu.

Prosimy o zmianę haseł, zabezpieczenie kont dwuetapową weryfikacją.

 • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • satan zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...